Instituudist
Kaunis naeratus on tervise tunnusmärk ja edu pant. Ilusa naeratuse hoidmisel ja loomisel on abiks hambaarstid.
Hambaarstiteaduse instiuut kuulub Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonda, mis on eesti arstide ja meditsiiniteadlaste kasvulava juba alma mater’i asutamisest alates, hambahaiguste tundmist ja ravi on õpetatud Tartu ülikoolis arstiteaduse üliõpilastele juba 1814. aastast alates. Tartu ülikool on ainus hambaarsti haridust andev kõrgkool Eestis.
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna vilistlased moodustavad 99% Eesti arstkonnast, hambaarstidest ja proviisoritest, mistõttu on meie valdkonna lõpetajad oodatud igas Eesti tervishoiuasutuses. Tartu ülikooli lõpetanud hambaarste töötab paljudes hambaravi kliinikutes nii üldpraktiseerivate hambaarstidena, spetsialistidena kui ka juhatajate või peaarstidena, samuti töötatakse hambaravi tarvikute müügiga tegelevates firmades. Paljud lõpetajad lähevad tööle väljapoole Eestit – Soome, Suurbritanniasse, Saksamaale ja mujale. Kõik Tartu ülikooli hambaarstiteaduse eriala õppejõud on sama osakonna vilistlased, olles aktiivsed nii õppe- kui teadustöös. Õppetooli juhtaja on professor Mare Saag, õpetavad ka dotsent Tiia Tamme, dotsent Olev Salum, dotsent Ülle Voog-Oras, dotsent Rita Nõmmela, Ene-Renate Pähkla, Taavo Seedre, emeriitprofessor Edvitar Leibur, emeriitdotsent Silvia Russak ja paljud teised.
Kõikidel hambaarstiüliõpilastel on võimalus ühineda Eesti Hambaarstiüliõpilaste Liiduga (EHÜL), mis pakub liikmetele võimalusi ennast erialaselt täiendada ning avardada oma silmaringi välisõppe võimaluste osas. EDSA-ga (European Dental Student Association) liitumine võimaldab tudengitel osaleda mitmesugustes rahvusvahelistes projektides nii Euroopas kui ka arengumaades.
Osaledes toetajaliikmena Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsis on võimalus korraldada koos arstitudengitega ühiskonda muutvaid terviseprojekte ning osaleda erinevates ettevõtmistes ja ringides, mida seltsi liikmed korraldavad. Üheskoos arutletakse arstide eetiliste ja õiguslike küsimuste üle, haritakse vanurite päeval vanureid, viiakse läbi muusikaõhtuid, võisteldakse jalgpallis, korraldatakse üheskoos arstiteaduskonna legendaarseid tutvumispidusid jpm. Lisaks ühendab kõiki arstiteaduskonna üliõpilasi Arstiteaduskonna Üliõpilasesindajate Kogu (ATÜK), mis tegeleb aktiivselt kõigi üliõpilaste huvide ja õiguste eest seismisega, õppe parandamisega ja akadeemiliste probleemidega.
Hambaarstiteaduse eriala eesmärk on anda hambaarsti tööks vajalikud teoreetilised teadmised ja praktilised oskused. Hambaarstiteaduse instituudi uurimustöö temaatika on lai ning palju tehakse koostööd meditsiiniteaduste valdkonna erinevate instituutide ning välisülikoolidega. Üliõpilased saavad uurimisprotsessis aktiivselt kaasa lüüa, sest olulisel kohal õppetöös on nii teadustöö kui praktika. Lisaks põhiõppe praktikumidele tuleb läbida assistendi praktika, arsti praktika ning arsti praktika lastehambaravi alal.
Hambaarstiteaduse eriala õppevormid on põhiõpe, residentuur ja doktoriõpe. Põhiõppes on ühendatud bakalaureuse- ja magistriõpe, baasteadmised anatoomias, füsioloogias ja teistes ainetes omandatakse kahel esimesel õppeaastal. Erialaainetega hakkavad üliõpilased kokku puutuma alates esimesest kursusest. Hambaarstiteadus ei ole ainult ühe hamba parandamine, ravida peab oskama patsienti tervikuna. Eriala jaguneb neljaks suuremaks valdkonnaks:
- hambaravi
- kirurgia
- proteesimine
- hambahaiguste ennetus, lastestomatoloogia, ortodontia
Pärast viieaastast hambaarstiõpet saab jätkata õpinguid residentuuris omandades ortodondi, suu-näo-lõualuude kirurgi või restauratiivse hambaravi eriarsti kutse. Pärast hambaarsti diplomi saamist on võimalik jätkata õpet doktorantuuris.
Hambaarstiõpe toimub erinevates Tartu ülikooli ajaloolistes ning kaasaegsetes õppehoonetes: suu- ja hambahaigusi, lastestomatoloogiat ja suukirurgiat õpitakse aadressil Raekoja plats 6 (SA TÜK Stomatoloogia Polikliinikus), ortopeedilist stomatoloogiat aadressil Puusepa 1a ning näo- ja lõualuukirurgiat aadressil Puusepa 8.
Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas õppimine tagab nii Eestis kui maailmas kõrgelt tunnustatud kraadi, mis avab maailma võimalused ja tööturu uksed. Lisaks tugevatele teoreetilistele teadmistele ja praktilistele oskustele saad kaasa suurepärase suhtlusvõrgustiku ning mis kõige tähtsam – ameti kogu eluks!