Autor:
Johannes Mikk / TÜ muuseumi fotokogu

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

8. maist kuni 20. oktoobrini on kõik Tartu Ülikooli töötajad, üliõpilased, vilistlased, nende pered ja kõik teised huvilised oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab tutvuda Tartu Ülikooli ühiselamute ajalooga.

Ülikoolilinnale Tartule on omased endiste ja praeguste üliõpilaste kaasahaaravad ja meelelahutuslikud lood ühiselamuelust. Paljudel seostub ühiselamuga kohe mõni isiklik mälestus või kogemus, seega pakub selle aasta orienteerumine kindlasti äratundmisrõõmu. Orienteeruja näeb oma teel praeguseid ja kunagisi Tartu ühiselamuid ning saab lugeda põnevaid lugusid näiteks Hillar Palametsalt, Juhan Peeglilt, Rein Langilt ja Ardi Liiveselt.

„Üliõpilaste ühiselamud said Tartu pärisosaks alles pärast teist maailmasõda, mil tudengitele ei jätkunud sõjast purustatud linnas enam piisavalt omaette üüritube. Pealegi oli Nõukogude võimul lihtsam ühiselamutes ja internaatides elavatel noortel silma peal hoida,“ rääkis orienteerumisraja koostaja, Tartu Ülikooli muuseumi kuraator Ken Ird.

Lisaks raja läbimisele saab Toomemäel Tartu Ülikooli muuseumis näha ka püsinäitust „Minu elu ülikool“, kus on väikesed minitoad eri aegade ühiselamutubadest. „Toad on seatud ajastukohaselt ja tehtud päris kirjelduste järgi. Ajarännak tubade vahel algab juba 17. sajandi konvikti ehk ühiseluruumiga ja lõppeb 20. sajandi 1990. aastate ühikatoaga,“ rääkis Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Külli Lupkin.

Kuidas orienteeruma minna?  

  • Prindi orienteerumiskaart välja või võta see TÜ peahoone (Ülikooli 18), TÜ muuseumi (Lossi 25), Delta keskuse õppe- ja teadushoone (Narva mnt 18), Biomeedikumi (Ravila 19), Chemicumi (Ravila 14a), Physicumi (W. Ostwaldi 1), tehnoloogiainstituudi (Nooruse 1), TÜ raamatukogu (W. Struve 1), Lossi 36 või Vanemuise 46 õppehoone valvelauast. Soovi korral saad kaardi ka nutitelefoni laadida.
  • Tutvu enne rajaleminekut leppemärkide süsteemiga.
  • Kontrollpunkti jõudes skaneeri seal olevat ruutkoodi (QR-kood). Kontrolli, kas telefonis on ruutkoodi lugemise rakendus olemas. Kui ei ole, siis laadi see oma telefoni.  
  • Rada kulgeb majade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis. Ole liikluses ettevaatlik! Pane tähele, et rajal ette sattuvatest objektidest (nt kõrged aiad, müürid, lillepeenrad või hekid) ei tohi otse üle minna. Samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on tähistatud vastava leppemärgiga. Keeldu tähistavad märgid tunned kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ja samblarohelise värvuse järgi.

Kes võidab? 

Orienteerumine on kogu ülikoolipere tervisespordiüritus, mille jooksul loositakse kõigi osalenute vahel välja hulk toredaid meeneid. Selleks, et loosiõnn võiks naeratada just sulle, anna meile pärast orienteerumas käimist teada, et võtsid üritusest osa.

Samuti oled teretulnud jagama Facebooki ürituse lehel pilte oma toredatest hetkedest orienteerumisrajal.

Image
Orienteerumisrada „Ühiselamud kui üliõpilaselu sõlmpunktid“
Tudengid kõndimas

Uuele üliõpilasele

Digiõppe kursus - Tartu Ülikool

Valminud on uus õppija töölaud

Austame erinevusi märgised

Tartu Ülikooli tunnustati taas kvaliteedimärgisega „Austame erinevusi“